איך לנהל את המשכנתא בצורה נכונה?

משכנתא היא מוצר פיננסי לכל דבר והיא הדרך היחידה של אנשים רבים לרכוש את דירת חלומותיהם. למרות המחשבה שמשכנתא היא לכל החיים, הבנקים למשכנתאות מעמידים היום אפשרויות רבות לשינוי ולגמישות של המשכנתא גם לאחר שנלקחה במטרה לאפשר ללווים להתאים את המשכנתא לאורח החיים שלהם. בעבור מי שמעוניין לקבל משכנתא עומד תהליך ארוך וביורוקרטי עד לאישור המשכנתא מהבנק. מהו המידע הבסיס שיש לדעת לפני בקשת משכנתא? הכתבה הבאה תנסה לענות על כך.

בקשת משכנתא

עם מציאת הדירה המתאימה מגיע השלב להגיע אל הבנק ולבקש משכנתא למימון רכישת הדירה. את הבקשה מבצעים מול הבנקים למשכנתאות על ידי יועץ משכנתאות של הבנק בהצגת תעודות זהות ותלושי שכר של הלווים. לאחר אישור עקרוני מתחיל המשא ומתן על מסלולי הריבית של המשכנתא והלווים יכולים לקבל הצעות נוספות מבנקים שונים על מנת להשיג את ההצעה הטובה ביותר. לאחר האישור הסופי על הלווים לרכוש פוליסות ביטוח, להעריך את שווי הנכס באמצעות שמאי, להשיג ערבויות ובטחונות בהתאם לבקשתו של הבנק ולרשום את הנכס בטאבו עם אזהרה לטובת הבנק המלווה.

מחזור משכנתא

למרות שהלך הרוח הוא שמשכנתא מלווה את הלווים לכל החיים, תהליך מחזור משכנתא מאפשר לשנות את המשכנתא באופן מוחלט. תהליך מחזור משכנתא הוא סילוק ההלוואה הקיימת לטובת לקיחת הלוואה חדשה בתנאים שונים ובפריסת תשלומים שונה. מחזור משכנתא מאפשרת ללווים לשנות את תנאי ההלוואה בהתאם למצב הפיננסי הנוכחי ולהקל על ההוצאות החודשיות או לחילופין לקדם את סיום המשכנתא על ידי הגדלת ההחזר החודשי.

ביטוח משכנתא

אחד התנאים לאישור משכנתא של הבנק הוא רכישת ביטוח חיים וביטוח מבנה המבטיחים את החזר המשכנתא לבנק במקרים של פטירת אחד הלווים או במקרה של נזק חמור לנכס. ביטוח המשכנתא הכולל את ביטוח המבנה ואת ביטוח החיים ניתן לרכישה באמצעות חברות הביטוח השונות ומותאם ללקוח בהתאם למאפיינים אישיים כמו גיל, מצב בריאותי, הערכת שמאי של הנכס וכדומה.

לסיכום, לקיחת משכנתא היא אחת ההחלטות החשובות ביותר בחייו של אדם אולם היא לא חייבת להיות מלחיצה או מפחידה עם הידע המתאים.